Letni Tyrol to coś więcej niż malownicze szlaki oraz świeże powietrze. To austriacki region Alp, który skrywa prawdziwe perełki pełne sztuki, historii oraz wspaniałej przyrody. Dla tych, który szukają wakacji z nutą magii, przygotowaliśmy listę siedmiu najbardziej niezwykłych miejsc, które warto odwiedzić w lato 2025.
Muzeum Svarovskiego w Wattens – świat zaklęty w kryształach
To nie tylko muzeum, lecz prawdziwa kraina cudów. Ogromna głowa strzegąca wejścia do podziemnego świata kryształów zaprasza do fantazyjnych „pokoi cudów”, w których sztuka spotyka się z designem, ale i nauką. Wokół znajduje się bajkowy ogród, magiczny labirynt i „Chmura Kryształowa” zawieszona nad wodnym zwierciadłem. Jest to idealna atrakcja dla rodzin z dziećmi, a także miłośników sztuki współczesnej.

Highline179 (Reutte) – zawieszony między niebem a historią
Poznajcie most, który wydaje się prowadzić w chmury. Highline179 to jeden z najdłuższych pieszych mostów wiszących na świecie – rozciąga się między ruinami średniowiecznych fortec i zapewnia zapierające dech w piersiach widoki na dolinę. Lekki dreszcz emocji gwarantowany! Po zejściu warto zajrzeć do pobliskiego muzeum Ehrenberg lub urządzić piknik z panoramą na Alpy.
Festung Kufstein – dźwięki historii na wzgórzu
Koniecznie wybierzcie się również do twierdzy górującej nad rzeką Inn, z której każdego dnia o 12:00 rozbrzmiewa Heldenorgel – największe na świecie organy na otwartym powietrzu. W środku znajdują się interaktywne wystawy, podziemne przejścia, a nawet zabytkowy browar. To miejsce, które spodoba się nie tylko fanom historii, ale i rodzinom z dziećmi, ponieważ można tu spędzić cały dzień wędrując.
Zamek Ambras (Innsbruck) – renesansowe serce Tyrolu
Otoczony ogrodem z pawilonami, zamek Ambras zwinnie przenosi wszystkich zwiedzających do czasów arcyksięcia Ferdynanda II. W środku zobaczyć można słynną kolekcję zbroi, portrety dynastii Habsburgów, Gabinet Osobliwości i Salę Hiszpańską, które z pewnością zachwycą każdego. Warto zarezerwować swój czas także na spacer po ogrodach zamku – latem przepięknie pachnie tam kwiatami oraz lawendą.
Stare Miasto w Innsbrucku – złoty dach, złote chwile
Historyczne centrum Innsbrucka to labirynt pełen urokliwych uliczek, kolorowych kamienic i imponujących zabytków. Najsłynniejszym z nich jest Złoty Dach (Goldenes Dachl), a tuż obok znajdziecie cesarski pałac Hofburg, kościół dworski z grobowcem cesarza Maksymiliana oraz klimatyczne kawiarnie z widokiem na góry. To idealne miejsce, by poczuć puls Tyrolu i napić się kawy czy herbaty z widokiem na Nordkette.
Achensee – alpejskie morze
Największe jezioro Tyrolu to przepiękny, turkusowy klejnot otoczony górami. W sezonie letnim można w nim pływać, żeglować lub skorzystać z rejsu zabytkowym statkiem parowym. Na jego brzegach znajdują się urocze miejscowości, a także trasy rowerowe i piesze oraz kolejka Achenseebahn, znana jako najstarsza parowa kolej zębata w Austrii. Jezioro Achensee to przede wszystkim świetne miejsce na jednodniowy wypad lub tygodniowy relaks.
Wilde Wasser Weg & Lodowce – przygoda z żywiołami
Woda i lód kształtują Tyrol od wieków. Trasa Wilde Wasser Weg w dolinie Stubai to wędrówka wzdłuż wodospadów, kanionów i strumieni. Na wysokości ponad 3000 m n.p.m. czekają na Was również lodowce – np. Hintertux, dostępny przez cały rok, czy Pitztal z wyjątkowym punktem widokowym. Dla miłośników natury oraz górskich wyzwań jest to obowiązkowy punkt programu!

Więcej informacji: www.tyrol.pl/dzialania
Jak dojechać? Do Tyrolu, alpejskiego regionu w Austrii dojedziemy z Polski, w ciągu około 8 godzin samochodem.
O Tyrolu: Tyrol to region w zachodniej części Austrii. Tu rządzi natura – zaledwie 12 procent powierzchni Tyrolu może być trwale zagospodarowana i zamieszkana – pozostała przestrzeń to górski teren, który został starannie przygotowany na przygodę. Na spragnionych wrażeń gości czekają piesze i rowerowe szlaki i aż 500 szczytów górskich, które przewyższają polskie Rysy, sięgając ponad 3000 metrów. Tyrol to również przygoda z żywiołem wody – górskie jeziora, w których można się kąpać i rzeki, które rzucają wyzwanie kajakarzom górskim. Więcej informacji w serwisie turystycznym: www.tyrol.pl
materiał prasowy