Dom mody Deni Cler w tym roku ma dwie okazje do świętowania: 50-lecie istnienia na świecie i 30-lecie obecności na polskim rynku.
Deni Cler zostało założone w 1971 r. we włoskiej Mantui przez małżeństwo włoskich przedsiębiorców – Maria Picozziego i Marię Grazię Benatti. Pierwszą fabrykę otwarto w 1972 roku w Castellucchio, a pierwszy salon w Mediolanie na prestiżowej Via Monte Napoleone, obok butików marek Prada, Gucci czy Armani. W Mediolanie funkcjonował również showroom Deni Cler, gdzie klientom z Włoch i zagranicy, a także dziennikarzom i stylistom, prezentowano najnowsze kolekcje.
Początkowo firma miała charakter rodzinny. Maria Grazia Benatti osobiście zapraszała projektantów do tworzenia kolekcji – wśród nich znaleźli się m.in. Martin Margiela, Domenico Dolce, Stefano Gabbana, Franco Moschino czy Luigina Zani. Dwa razy do roku Deni Cler przygotowywała pięć różnych linii stylistycznych, które sprzedawano nie tylko we Włoszech, lecz także w Szwajcarii, Austrii, Hiszpanii, w Japonii i Stanach Zjednoczonych. Na początku lat 90. Polska stała się jednym z najistotniejszych kierunków międzynarodowej ekspansji marki – rozwój zakładał przeniesienie na nasz rodzimy rynek części produkcji oraz stworzenie sieci monobrandowych butików. Deni Cler przyniosło do Polski zupełnie nową jakość.
Obecnie głównymi projektantami Deni Cler są Włoszka Elisabetta Grossi i Holender Hendrik Fokkema, którzy tworzą pod nadzorem Jana Kosieradzkiego. W jubileuszowej kolekcji na sezon wiosna/lato, zatytułowanej „Giardino del Mondo” („Ogrody Świata”), postanowili oddać hołd naturze. Projektanci odnieśli się do współczesnego świata, w którym doświadczeni pandemią ludzie coraz częściej szukają wyciszenia. Kolekcja składa się z sześciu części – każda z nich opowiada o przyrodzie z innej perspektywy i utrzymana jest w odrębnej stylistyce. Kapsuła City Park inspirowana jest japońską tradycją Hanami – świętem kwitnącej wiśni, Glass House – roślinnością rozwijającą się w otoczeniu industrialnej architektury, Hi-tech Garden – futurystycznym ogrodem. W kolejnych kapsułach znajdziemy odzwierciedlenie romantycznych oranżerii oraz dających wytchnienie pustynnych oaz. Całość kolekcji na wiosnę/lato opiera się na naturalnych, szlachetnych tkaninach najwyższej jakości.
Dopełnieniem prezentowanej w kapsułach narracji jest linia weekendowa, w której królują ubrania w stylu athleisure – miękkie i wygodne, zaprojektowane tak, by zapewnić kobietom maksymalny komfort i poczucie luksusu w mniej formalnym wydaniu. Precyzyjnie wybierane przez projektantów tkaniny są tajnikiem sukcesu Deni Cler. Marka korzysta z materiałów dostarczanych przez renomowane, włoskie manufaktury, których regularnymi odbiorcami są światowe domu mody, m.in. Chanel i Dior.
Klientki uwielbiają miękkie tkaniny o przyjemnym chwycie i pięknym, naturalnym połysku, świadczącym o ich luksusowej jakości. Wełny firm Menchi, Rafanelli, Botto czy Colombo, lny i bawełny, w tym luksusowe egipskie, marek Albini, Landini, Thomas Mason, batysty i koronki Tessilidea, a także specjalnie dla nas barwione i nadrukowywane jedwabie z rejonu Como czynią Deni Cler marką wyjątkową nie tylko na polskim rynku – mówi Jan Kosieradzki.
Zgodnie ze światowym trendem marka podąża w kierunku zrównoważonego rozwoju i w tym sezonie wprowadza również kolekcję eko, wykonaną z biodegradowalnych tkanin wytworzonych w fabrykach posługujących się światowymi certyfikatami ISO 9001 czy Euro Eco Certyfikat.
Korzystanie z wysokiej jakości tkanin gwarantuje dłuższe życie naszym produktom, dzięki czemu środowisko nie jest zanieczyszczane częstą utylizacją, co jest powszechne w przypadku ubrań marek fast fashion – mówi prezes Deni Cler, Iwona Kossmann.
Wartości związane ze zrównoważonym rozwojem są coraz istotniejsze w modzie, a jeszcze ważniejsze jest to, jak je komunikujemy. Możemy mówić o ekologii, o tkaninach, o wykończeniu, możemy mówić o barwieniu, ale tak naprawdę najważniejsze jest to, żeby informować o tym klienta – mówi Hendrik Fokkema, projektant marki.
Jakość i ponadczasowe wzornictwo Deni Cler zdobywa coraz większe uznanie. Obecnie w Polsce funkcjonuje 46 butików marki. W 2020 roku Deni Cler otworzyło 8 nowych salonów multibrandowych, w tym planuje dużo nowych aktywności w Internecie.