Wszechstronność działania kwasów sprawia, że są one jednym z najczęściej wykorzystywanych składników aktywnych w kosmetykach, zarówno tych gabinetowych, jak i używanych w domowej pielęgnacji. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od bezpiecznego stężenia, nie każdy kwas jest dobry dla każdego.
Alfa-Hydroksykwasy (AHA, zwane również kwasami owocowymi). To związki rozpuszczane w wodzie. Ich działanie polega głównie na osłabieniu wiązań między komórkami naskórka (korneocytami), co ułatwia ich złuszczenie. W skutek defoliacji skóra ulega wygładzeniu, poprawia się jej koloryt, a drobne zmarszczki i blizny potrądzikowe ulegają redukcji. Co więcej, usuwając wierzchnie warstwy naskórka, pobudzamy do wzrostu komórki w jego warstwie podstawnej, przyczyniając się do zwiększenia syntezy kolagenu i elastyny. Ze względu na dużą zdolność wiązania wody, kwasy AHA poprawiają również nawilżenie. W formułach kosmetycznych najczęściej wykorzystywane są: kwas migdałowy, glikolowy, mlekowy, cytrynowy, jabłkowy, winowy.
Jeśli jesteś posiadaczką cery mieszanej lub tłustej, z tendencją do łojotoku i trądziku najlepsze rezultaty uzyskasz z kosmetykami zawierającymi:
Kwas glikolowy:
- działa złuszczająco,
- wyrównuje strukturę i ujednolica koloryt skóry,
- poprawia elastyczność skóry,
- poprawia nawilżenie
Ze względu na małą wielkość cząsteczek kwas glikolowy może głębiej penetrować skórę, niż pozostałe kwasy AHA. Może to jednak również być przyczyną podrażnień.
Kwas migdałowy:
- działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, łagodzi stany zapalne,
- działa złuszczająco, stymulując proces odnowy komórkowej naskórka,
- odblokowuje gruczoły łojowe, przeciwdziałając powstawaniu zaskórników i zmniejszając widoczność porów,
- zmniejsza wydzielanie sebum,
- pomaga w redukcji przebarwień.
Działa wolniej i łagodniej niż glikolowy, dzięki czemu nie powoduje podrażnień skóry. Przy niższych stężeniach głownie działa nawilżająco, przy wyższych – złuszczająco.
Jeśli twoja cera jest wrażliwa i sucha dobrym wyborem, spośród kwasów AHA, będzie kwas mlekowy. W niższych stężeniach działa nawilżająco i zmiękczająco, w wyższych – złuszczająco. Co potrafi?
- normalizuje proces rogowacenia skóry,
- przeciwdziała powstawaniu zaskórników,
- wspomaga redukcję przebarwień,
- stymuluje syntezę ceramidów,
- ujędrnia i nawilża, wpływając na poprawę kondycji skóry,
A jako naturalny składnik płaszcza hydrolipidowego, obniżający pH skóry, wpływa na wzmocnienie bariery ochronnej naskórka.
Kwasy: cytrynowy, jabłkowy i winowy najczęściej wykorzystywane są ze względu na swoje właściwości rozjaśniające – w kosmetykach redukujących przebarwienia i ujednolicających koloryt cery.
Polihydroksykwasy (PHA). Swoim działaniem przypominają AHA i podobnie jak one rozpuszczają się w wodzie, jednak ze względu na większe cząsteczki działają wolnej i są dużo łagodniejsze dla skóry, dzięki czemu jej nie podrażniają. Zaliczamy do nich m.in. glukonolakton i kwas laktobionowy. Ich zalety:
- złuszczają naskórek, stymulując regenerację skóry,
- mają właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu zwalczają wolne rodniki, hamując proces starzenia się skóry,
- silnie nawilżają i wzmacniają barierę hydrolipidową naskórka,
- działają przeciwzapalnie,
- wspomagają redukcję przebarwień,
- przyspieszają proces gojenia i zmniejszają podrażnienia,
- wzmacniają naczynia krwionośne.
To świetny wybór dla cery wrażliwej, naczynkowej, czy z trądzikiem różowatym.
Beta-hydroksykwasy (BHA). W formułach kosmetycznych wykorzystywany jedynie kwas salicylowy. Jako związek lipofilowy (rozpuszczalny w tłuszczach) doskonale wnika w głąb skóry, przenikając przez warstwę lipidową naskórka. Co potrafi?
- silne złuszcza,
- działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie,
- reguluje wydzielanie łoju i przeciwdziała tworzeniu się zaskórników.
Najskuteczniej działa przy niskim pH – 3-4. Szczególnie polecany do cery zgrubiałej, tłustej i mieszanej, zwłaszcza dla osób borykających się z trądzikiem.
Warto pamiętać, że usunięcie sebum i złuszczenie martwych komórek naskórka sprawia, że składniki odżywcze współobecne w kosmetyku łatwiej wnikają w skórę i działają efektywniej.